Pstruh na víně

Lososovité ryby poznáme podle tukové ploutvičky na hřbetě mezi ploutví hřbetní a ocasní. Všechny lososovité ryby mají jenom kostru hlavy, páteř se žebry a drobné kůstky ploutví, jinak je jejich maso bez drobných kůstek. Nejznámější zástupce lososovitých ryb u nás je pstruh obecný. Jeho maso je jemné, libové, velmi chutné a jeho barva se liší podle toho, čím se ryba živila, odstín kolísá od barvy bílé přes nažloutlou až do růžové. Pstruh se hodí k vaření, pečení, rosolování i k přípravě namodro.

Dalším zástupcem lososovitých je pstruh duhový, jehož maso je kvalitou srovnatelné s pstruhem obecným, jen je poněkud méně výrazné. Do skupiny lososovitých patří také siven a hlavatka, jejich kuchyňská úprava je prakticky stejná jako u pstruha obecného. Dalšími zástupci lososovitých ryb jsou lipan podhorní a maréna velká. Svým vzhledem tyto ryby vůbec nepřipomínají pstruha a jejich příslušnost k lososovitým prozradí jen tuková ploutvička. Také tyto ryby se hodí k vaření, dušení, pečení i smažení.

Pstruh na víně

Suroviny: 4 pstruzi, sůl, mletý pepř, 10 dkg másla, 2 dcl červeného vína, sardelová pasta, 1 menší cibule, 5 dkg žampionů, 2 lžíce jíškové omáčky, ¼ l masového vývaru

Postup: Očištěné pstruhy osolíme, opepříme, položíme na máslem vymazanou pánev, zalijeme vínem, přidáme sardelovou pastu a posypeme sekanou cibulí a žampiony. Pánev přiklopíme pokličkou a vložíme na čtvrt hodiny do trouby. Během pečení pstruhy poléváme. Když jsou ryby skoro hotové, přidáme do šťávy omáčku vzniklou z bílé bešamelové jíšky, svařené s masitým vývarem. Ryby potom vyjmeme, necháme okapat, stáhneme z nich kůži a složíme na teplou mísu. Šťávu z pánve procedíme, povaříme a přidáme zbytek jíškové omáčky. Ještě trochu povaříme a nakonec přidáme máslo. Omáčku podáváme zvlášť.

Be Sociable, Share!

Komentáře

comments

Autor: | Vloženo: 1. 4. 2014