Kde se vzala káva?

Káva ilustrativní obrázek
Věřte nebo ne, historie tohoto tradičního moku sahá až do starobylých dob. První zmínky o kávě totiž nalezneme už ve velmi starých antických textech. Podle Homérovy Odyssey připravovala kdysi kávu dcera boha Dia. A šlo jí jen o jediné – kávou chtěla povzbudit bojovníky, chtěla, aby ve válce uspěli, káva měla podpořit jejich statečnost a morálku. Je tedy možné, že nad aromatickým nápojem si libovali už staří Řekové.

Pokud se ale vrátíme do reality a oprostíme se od starých pověstí, můžeme s jistotou říci, že káva se prokazatelně poprvé objevila v arabském Jemenu, odtamtud putovala do Etiopie, kde byla poprvé účelově pěstována. Zatím to ale byla stále pouze potravina, ne nápoj. Z plodů kávy ještě nikdo neuměl připravit něco k pití, drobné oválky se pouze žvýkaly.

Horký nápoj spatřil světlo světa až v 15. století, kdy lidé konečně přišli na to, že proces pražení dodá kávě mnohem lepší chuť a aroma než pouhé přežvykování.

Zrnka kávy
Nechybělo dlouho a káva se začala rozvážet i do ostatních zemí. Nejprve přišli na chuť tmavému moku v Anglii a to v 17. století. S trochou nadsázky se dá říci, že tradice kávy postupem času zachránila Angličany před alkoholismem. Lidé naštěstí pochopili, že kromě brandy, whisky a likérů je možné pít i něco jiného, sice ne alkoholického, ale velmi dobrého. Při společenských příležitostech a večerních sedáncích tak Angličané s radostí tiše pozvedali šálky kávy a rozplývali se nad její tajemnou chutí.

Kouzlu kávy podlehli samozřejmě i ve Francii, tuto zemi tradiční mok doslova ovládl. Francouzi si kávu zamilovali a během několika let své město proměnili na ráj kaváren, neváhali jich vybudovat několik stovek. U kávy si četli, debatovali nebo jen rozjímali, stala se doslova jejich symbolem.

A kouzlo kávy rostlo, začala se vyvážet ve velkém, její chuti podlehli nakonec i v Americe. A jestli se ptáte, kdy jsme se aromatického nápoje poprvé napili my, odpovím vám jasně. V 18 století.

Kávová zrnaÚplně první kavárna vznikla v Praze a to díky jednomu Arabovi, který si usmyslel, že si ji tady u nás otevře. A kaváren vznikalo víc a víc, navštěvovali je ale většinou pouze muži. Trávili v nich mnoho času, probírali obchod, práci nebo debatovali nad politickou situací. Není tajemstvím, že celé dny v kavárnách trávili i známí čeští spisovatelé nebo básníci. Nad lahodným mokem sedával třeba Jan Neruda nebo Jaroslav Seifert.

A na tradičním nápoji si rádi pochutnáme i dnes. Plody kávovníku se staly druhým nejdůležitějším zbožím a mnoho lidí si ráno bez šálku pravé kávy ani nedokáže představit.

Aneta Bartoníková

Be Sociable, Share!

Komentáře

comments

Autor: | Vloženo: 14. 12. 2010